30 avgust 2013

Po naročilu

MADE ON ORDER

Če te nekdo pokliče, ker hoče, da mu ravno ti narediš darilno kuverto za poroko, potem daš fimo na stran (pa čeprav mavričen) in greš po papirje in trakce.


When somebody call you because he wants a gift envelope made precisely by you, you put fimo away (even if it is all rainbows) and you get some papers and ribbons.


Sicer pa sem rabila malo vaje, ker imam ravno nekaj takih - bolj univerzalnih sicer - na seznamu za obnovitev zalog.


I needed some practice after all because I've got some of these - a bit more generally useful though - on the restock list.



Nataša

29 avgust 2013

Navodila za mavrico

Tokrat sem pred mešanjem fimo mavrice pravočasno pripravila fotoaparat, da lahko pokažem cel postopek. Glavni princip in barvne teorije je lepo razložila Maggie Maggio, jaz sem samo poslikala korake - morda komu za boljšo predstavo.


Moja najljubša kombinacija: sončno rumena, malinovo roza in turkizna.


Potrebujemo nekako 15 do 18 enakih delov ene barve. Najlaže je, če si vsako barvo razvaljamo in izrezujemo z modelčkom, pri tem pa je pomembno, da ohranjamo isto debelino na pašta mašini in da ves čas uporabljamo isti modelček - s tem zagotovimo prava razmerja in pravo lestvico.
Zakaj 15 do 18? Zakaj ne fiksno število? Ker so različne barve različno močne in pri svetlejših barvah (v tem primeru pri rumeni) potrebujemo več korakov, da niso prehodi med odtenki preveč skokoviti.


Začnemo z dvema barvama. Naložimo si določeno število ploščic in pri vsaki barvi eno ploščico prerežemo na pol (levi in desni zgornji kot).


Od vsake barve vzamemo eno ploščico in eno polovičko. Vse skupaj pregnetemo in prevaljamo, da dobimo novo barvo. Zvaljamo na isto debelino kot so osnove, izrežemo dva krogca, iz preostanka pa naredimo kroglico in jo postavimo na sredino.

* Ko si mavrico mešamo za nadaljnjo uporabo in ne za fotografiranje postopka, seveda ni treba delati kroglic - lahko ostanejo tudi nepravilni kupčki ali samo zvaljane plahtice :)


Nato po vrsti "obdelamo" eno stran, tukaj je prva rumena. Novo nastalo ploščico (zeleno) pregnetemo z eno rumeno in dobimo malo svetlejšo zeleno. Zvaljamo na isto debelino, izrežemo eno ploščico, iz preostanka pa naredimo kroglico in jo postavimo k prvi.


Nadaljujemo po istem postopku.


Ko se nam zazdi, da je novo nastali odtenek dovolj blizu osnovni barvi, takšno ploščico odložimo na stran in naredimo končno kroglico iz osnovne barve (tukaj rumena).


Nato isti postopek ponovimo še na drugi strani - do osnovne (turkizne).


Tukaj se vidi, da se je lestvica prej približala osnovi - ena turkizna ploščica je ostala neuporabljena.


Drugi par - roza in rumena.


Po ena in pol ploščica od vsake barve, pregnetemo, izrežemo dve, ostanek gre v kroglico.


Od oranžne do rumene (ostaneta dve rumeni in ena najbližja mešana ploščica).


Od oranžne do roza (ostanejo tri in ena najbližja mešana ploščica, pa še polovička za naslednjo rundo s turkizno).


Še tretja runda - roza in turkizna.


V tej rundi se obe strani najhitreje približata osnovni barvi, zato ostane največ ploščic neporabljenih.


Od vijolične do turkizne.


Pa še od vijolične do roza.


Ostanek: neporabljene ploščice osnovnih barv, po eno kroglico sem odstranila, ker sem vse tri nize, ki so na obeh straneh imeli osnovno barvo, strnila v krog (srček), pa še po dva najbližja odtenka za vsako barvo. Lahko jih porabimo posamično ali pa pregnetemo po dva podobna in dobimo odtenek, ki sicer ni čisto stoodstotno takšen kot osnovna barva, ampak mu je zelo podoben.



Za konec:
- upam, da bom še koga navdušila za eksperimentiranje z barvami
- sploh ni nujno, da uporabite rumen, rdeč/roza in moder odtenek - jaz sem se pač nekako ujela na te mavrice :)
- predvsem vam želim, da bi se ob raziskovanju odtenkov zabavali in uživali

Nataša

17 avgust 2013

Za poroko

FOR A WEDDING


Škatlica s stranico 10 cm in pokrovom.
A 10 cm box with a lid.


Na zunanjih ploskvah stranic so reliefni papirčki,
The outer surfaces of the sides are covered with embossed papers,


na notranjih pa barvni.
and the inner surfaces with colourful ones.


Najbolj notranje so samo rahlo okrašene, da je ostal prostor za posvetilo in podpise.
The innermost ones are just slightly decorated, with enough space for the text and signatures.


Priložila sem še naštancane rožice za "posip" - po želji.
I added a few punched out flowers for "sprinkling".


Recimo takole:
Like this:


Druga škatla je večja - 42 x 24 x 12cm - in pokvadratkana.
The other box is larger - 42 x 24 x 12cm - and covered with inchies.


Zaradi točno določenih mer sem tokrat namesto lepljenja kvadratkov na leseno škatlo najprej naredila osnovo iz trdega kartona, jo oblekla v papir in na papir nalepila posamične ploskve iz kvadratkov.
The measurements were precisely set, so instead of adhering paper squares to a wooden box, I made a base from stiff cardboard, covered it in paper and added individual inchie-decorated sheets.


Dodati sem morala še nekaj "čipkastih" robov
I had to add some "lace" borders


in jo prevezati z belim trakcem.
and some white ribbon.


Na prvi pogled je fajn, ampak čisto popolnoma zadovoljna pa nisem bila. Drugačni materiali so zahtevali drugačne postopke, pa še obnašali so se malo bolj po svoje in ne tako, kot sem hotela jaz. Ampak na srečo je kvadratkov, ki so mi v tej kombinaciji prav zares všeč, ostalo dovolj. Tako da bom zelo verjetno prav kmalu naredila še eno leseno. Kaprice pač...

At the first sight, it looks fine, but I wasn't entirely one hundred percent happy with it. Different materials demanded different procedures and they seemed to have a mind of their own. But luckily, there are plenty inchies left, and as I really like them in this combination, it is very likely that I will make another one, a wooden one, quite soon. That's just the way I am...
Nataša