Prikaz objav z oznako njam. Pokaži vse objave
Prikaz objav z oznako njam. Pokaži vse objave

26 junij 2024

Rocky Road

Rocky Road je sladica, ki je ne pečemo, ampak sestavine - običajno so to mehki bonboni in oreški, lahko pa tudi suho ali kandirano sadje - premešamo s topljeno čokolado, ohladimo in narežemo.

Različic recepta je veliko, jaz sem za prvi poskus naredila takole:

Gumijaste bonbone (Sweetland, Hofer - okus tropskega sadja) sem narezala na tretjine.
V vrečki je 300 g, jaz sem porabila 200 g.
Penice - marshmallows (Spar) sem narezala na četrtine.
V vrečki je 150 g, jaz sem porabila 100 g.
(Lahko bi uporabila tudi tiste miniaturne, a jih nisem našla.)
Mešane oreške (Spar) sem narezala - mandlje in indijske oreške na pol, brazilske na tretjine.
Porabila sem celo vrečko (175 g).
Vse narezane koščke sem dala v skledo in premešala.
V mikrovalovni pečici sem raztopila 400 g mlečne in 200 g temne čokolade - jaz sem uporabila kuverturo (Bella, Hofer - Vollmilch, Zartbitter, zavitki 200 g), lahko bi tudi čokoladne kaplje ali čokolado za kuhanje.

Dodala sem eno jedilno žlico kokosovega olja (v receptih je pisalo, da pomaga pri rezanju, da se čokolada ne lomi in ne drobi).
Čokolado sem prelila čez bonbone in oreške
in premešala, da je čokolada prekrila vse.
(malo je izgledalo kot golaž :D )
Nato sem celotno mešanico preložila na pekač, prekrit s papirjem za peko, in z lopatko razporedila in poravnala v pravokotnik, velik približno 25 x 35 cm in visok približno 2 cm.

Pekač sem dala v hladilnik in pustila, da se je čokolada strjevala malo več kot dve uri.

Nato sem vzela iz hladilnika, s papirjem preložila na desko za rezanje in pustila pol ure, da se je čokolada nekoliko segrela, nato pa z ostrim nožem narezala na 2 cm trakove,
trakove pa počez na 3 cm koščke.
Naložila sem jih v male papirčke za praline
in na pladenj za prenos.
Ker so se obetale visoke temperature, sem za transport uporabila izolirano torbo, v katero sem dala še dva zmrzovalna vložka.
V hladnejših dnevih to ni potrebno, v zaprti posodi pa slaščica zdrži tudi več dni (če jo skrijemo pred sladkosnedi, seveda ...)


Nataša

02 junij 2023

Praline na hitro

Otroci so za veselo priložnost rabili lepe sladkarije.
Recept za cake pops se je že večkrat obnesel, le da smo se zaradi napovedanih visokih temperatur namesto za palčke odločili za papirnate košarice.

Nekaj s črno, nekaj z belo čokolado.
Okrašeni s čokoladnimi nitkami v nasprotni barvi in sladkornimi kroglicami.
Fotkani od blizu za umetniški učinek.
In ko so jih otroci odnesli, je ostal samo pladenj s svojimi spomini na sladke urice.

15 december 2022

Medenjaki

Sem rekla, da letos ne bom.
Zarečenih medenjakov se največ poje :)
Original recept: https://www.nasasuperhrana.si/recept/medenjaki-recept/

Moja varianta:

Sestavine:
600 g moke
200 g sladkorja
200 g gozdnega medu
150 g mehkega masla
3 jajca
2 poravnani žlički sode bikarbone
4 g mešanice začimb za medenjake Kotanyi
Priprava:
V posodo stremo jajca in penasto umešamo sladkor.
Dodamo zmehčano maslo in še naprej dobro mešamo.
Ko dobimo lepo rumeno kremo, dodamo med, na koncu pa še moko, sodo bikarbono in začimbe.
Testo naj vsaj pol ure počiva v hladilniku.
Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Z žličko zajemamo testo in ga z rokami oblikujemo v kroglice s premerom 3 cm.
Položimo jih na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem – med njimi naj bo kar nekaj prostora, ker se kroglice med peko razlezejo v hlebčke.
*Jaz sem jih na prvi pekač dala 16, na naslednje pekače pa 20.
**Ko pečem tovrstne piškote, uporabljam 3 pekače – en je v pečici, na enega nalagam novo rundo, tretji pa se medtem hladi. Pri testu na osnovi masla je pomembno, da damo piškote na čimbolj hladen pekač, da se maslo ne stopi preveč, preden gre pekač v pečico.
Pečemo 10 minut pri 180 stopinjah.
*** Temperatura 180 stopinj (navadno gretje spodaj in zgoraj, brez ventilatorja) in čas 10 minut sta za navedeno velikost kroglic. Če boste pekli drugačno obliko ali velikost, pri prvi rundi malo preizkušajte.

Ko jih vzamemo iz pečice, morajo biti mehki. Svojo pravo čvrstost bodo dobili ohlajeni.
**** V originalnem receptu sledi še okraševanje, moji so ostali brez.

13 junij 2021

Jagode

Tokrat niso bile z vrta. Na tržnici so se tako rdeče bleščale, da smo jih preprosto morali vzeti "malo več".
Nekaj smo jih pojedli takoj, ostale so šle v lonec.
Skupaj z nekaj sladkorja.
Še kozarčki
in nalepke, pa ena skupinska,
potem pa na polico - čakat palačinke :)

02 maj 2021

Zvezda. Nutellina zvezda.

Pretežno pečem preizkušene stvari, le tu in tam me zamika poskusiti kaj novega. Tokrat je to bila Nutellina zvezda.

Našla sem imeniten recept, kjer je postopek opisan tako podrobno in nazorno, da mi je zvezda popolnoma uspela že prvič.
Tudi okus je bil pravi.
Še dobro, da sem jo pofotkala, še preden sem kogarkoli spustila v kuhinjo.

Nataša

08 september 2020

Dan v znamenju sliv

"Slive so zrele. Pridi si jih nabrat."
Nisem si dala dvakrat reči.
Nabrane.
Razsortirane. Nekaj jih je šlo v zmrzovalnik,
nekaj v lonec
in v kozarce.
Iz jabolk je nastala večja pita,
iz nezaprtega kozarčka sliv pa manjša.
Na koncu sem za skupinsko fotografijo na kup naložila še rezultate prejšnjih kuhinjskih seans, pri katerih sproti ni bilo časa za fotkanje.

Nataša

29 avgust 2020

Za svate

- A bi lahko ve za poroko naredile cakepopse? Ko naredite take fajne...
- Hm ... Koliko pa?
- Ja, tam ene sto...

No, pa dajmo.

Prilagojene količine sestavin, osnovna masa narejena.
Kroglice pripravljene in ohlajene.
Čokoladna kopel
Ponovno hlajenje
Poskusno krašenje - z belo čokolado in zlatimi perlicami
Model odobren, serijska proizvodnja
Še eno hlajenje
Druga runda - s srebrnimi perlicami, tretja runda - z roza kristalčki
Preostalo maso smo spremenile v praline
Gasilska fotka končnega rezultata
Še pakiranje za transport


Poročilo s poroke: "V luftu jih je zmanjkalo!"

Nataša